Dorafort General Group Beiuș

OBLOANE DIN LEMN STRATIFICAT

SCARI  DIN LEMN STRATIFICAT

Compania Dorafort

In cadrul companiei noastre, Dorafort, punem in evidenta frumusetea si durabilitatea lemnului pentru a aduce confortul in locuinta ta.
Si cum prima impresie nu se uita niciodata, o intrare deosebita In locuinTa aduce noblete si eleganta spatiului si ramane adanc intiparita in mintea vizitatorului.

Societatea a fost infiintata in 1997, in Remetea.
Este o societate cu raspundere limitata specializata strict in productia de ferestre, usi, obloane fixe/ mobile, role de lemn.

In 2001, am infiintat prima linie de productie de profil stratificat, de atunci si pana in prezent, am onorat increderea clientilor nostri prin modelarea plina de iscusinta a lemnului pentru a crea acea forma unica care sa se integreze perfect in spatiul dorit, fie ca e vorba de o fereastra, usa de interior, de exterior, o scara de lemn, o balustrada sau un foisor in spatiul verde.

In momentul actual, lemnul este fin si in detaliu prelucrat, pe o suprafata ce depaseste 11.000 mp de teren, constituita din birouri de operare, spatii de depozitare si hale de productie de tamplarie lemn stratificat cu tehnologii de prelucrare de ultima generatie

usi de interior si exterior din lemn stratificat, ferestre de lemn, obloane de lemn, scari de lemn (inclusiv pentru clădiri monument istoric), de o calitate superioara la un pret avantajos adaptat si personalizat pe nevoile clientului.

Tehnologie

In procesul de fabricare al unei usi DORAFORT se imbina armonios tendintele de ultima ora cu traditia de sute de ani si garantia unei usi special concepute pentru a acoperi nevoile tale.

Evolutia marcii Dorafort adapteaza toate stilurile de design ambiental si interior, oricit de sofisticate sau simpliste ar fi cerintele.
Disponibile intr-o gama foarte variata de modele, finisaje si culori.
Utilizam tehnica stratificarii lemnului pentru a-i aduce un plus de eleganta si durabilitate. Lemnul stratificat este format prin suprapunerea si presarea a trei straturi de lemn natural intre care se aplica un adeziv special rezistent la apa. Tehnica create durabilitatea lemnului natural, avand ca efect eliminarea curbarii naturale a lemnului intrucat indoirile individuale ale celor trei straturi de lemn se anuleaza reciproc.

Pentru cele trei straturi se aleg esente de lemn cu duritate diferita:
stejar, molid, pin, larice, frasin, tei dar si esente exotice:
meranti, eucalipt, tec.

Prin procesul de stratificare se elimina toate nodurile si toate denivelarile caracteristice lemnului natural.

Lemnul stratificat
utilizat in fabricarea produselor Dorafort are multiple avantaje:

este mai sigur, mai durabil si mai rezistent in timp.
lemnul stratificat prin definitie, transformat corect in elemente de tamplarie, distruge mitul "ca lucreaza" astfel si-a rezolvat problemele de incovoiere, strambare, si nu mai lucreaza in timp in sensul creearii de neplaceri ulterioare.
lemnul stratificat devine acum posibilitate de personalizare a unei case, detasandu-se categoric de celelalte materiale de constructie utilizate in domeniul tamplariei prin naturalete, fibre estetice unice si culoare.
are o structura interna organica compacta, rezista in mediul natural fara sa sufere schimbari majore ale proprietatilor fizico-chimice in timp.
lemnul stratificat respira permanent, nu face condens pe profil aproape niciodata.
permite crearea de forme, texturi si culori unice in domeniu tamplariei si nu numai. Astfel se pot obtine de exemplu forme rotunde sub raza de 300 mm, ceea ce pe alte sisteme de tamplarie (pvc, aluminiu este nerealizabil).
usile din lemn stratificat se pot personaliza dupa visul fiecaruia, libertatea de miscare in creatie nu are limite aici.lemnul stratificat se poate intretine pe viata. Astfel folosind un kit de baza de reconditionare anuala, bazat pe ceruri de protectie aplicabile cu un simplu burete, puteti proteja tamplaria anual, fara a fi nevoie de revopsire in timp. Dispunem de acest kit permanent.
este ecologic 100%
lemnul stratificat nu se dilata, deci stabilitatea sistemelor este asigurata indiferent de anotimp. Se stie ca tarile cu variatii de temperatura anuale mari au adoptat ca referinta ideala sistemul de tamplarie din lemn stratificat

Dorafort General Group,  Str.Mihai Viteazul Nr.40 Beiuș  RO

Babău Vasile