Biserica ortodoxã din Picleu Picleu

• Locaţie: Picleu, Brusturi - comună, Bihor, portalepiscopiaoradiei

Biserica ortodoxã din Picleu

Biserica ortodoxã din Picleu a fost construitã între anii 1950-1953. Însã lucrãrile exterioare, confecţionarea corului şi a mobilierului au fost continuate între anii 1974-1979. Iconostasul a fost lucrat de maestrul Nicolae Nicola din Sibiu iar icoanele au fost pictate de pictorul preot Constantin Stãnescu, ajutat de pictorul Vasile Niþescu (amândoi din Bucureºti). Pictura bisericii a fost executatã în tehnica tempera grasã.

Biserica ortodoxa Sf Apostoli Petru şi Pavel din Pãuleşti
    Biserici - Păulești (Brusturi - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Sf Apostoli Petru şi Pavel din Pãuleşti Biserica din Pãuleşti poartã hramul Sf. Apostoli Petru şi Pavel. A fost construitã între anii 1936-1937, în stil apusean. În anul 1993, a fost pictatã în tehnica frescã, de cãtre pictorii Bãni...

Biserica ortodoxa Sfântul şi Mãritul Prooroc Ilie cel cu Nume Mare din Orvişele
    Biserici - Orvișele (Brusturi - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Sfântul şi Mãritul Prooroc Ilie cel cu Nume Mare din Orvişele Biserica din Orvişele a fost construitã în anul 1946 şi poartã hramul Sfântul şi Mãritul Prooroc Ilie cel cu Nume Mare. Pictura a fost executatã de Maria Popa din Tulcea.

Biserica ortodoxã din Cuieşd
    Biserici - Cuieșd (Brusturi - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxã din Cuieşd Biserica ortodoxã din Cuieşd a fost construitã în anul 1899. Stilul construcþiei este cel roman dupã modelul bisericilor ardelene din epoca respectivã. În interior, biserica nu este pictatã.