Biserica ortodoxa Sf Apostoli Petru şi Pavel din Pãuleşti Păulești

• Locaţie: Păulești, Brusturi - comună, Bihor, portalepiscopiaoradiei

Biserica ortodoxa Sf Apostoli Petru şi Pavel din Pãuleşti

Biserica din Pãuleşti poartã hramul Sf. Apostoli Petru şi Pavel. A fost construitã între anii 1936-1937, în stil apusean. În anul 1993, a fost pictatã în tehnica frescã, de cãtre pictorii Bãnicã Cornel din Mãgura Buzãu şi Cioran Marius din Piteşti. Ca obiecte de valoare istorico artisticã, se gãsesc douã clopote.

Biserica ortodoxa Sfântul şi Mãritul Prooroc Ilie cel cu Nume Mare din Orvişele
    Biserici - Orvișele (Brusturi - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Sfântul şi Mãritul Prooroc Ilie cel cu Nume Mare din Orvişele Biserica din Orvişele a fost construitã în anul 1946 şi poartã hramul Sfântul şi Mãritul Prooroc Ilie cel cu Nume Mare. Pictura a fost executatã de Maria Popa din Tulcea.

Biserica ortodoxã din Cuieşd
    Biserici - Cuieșd (Brusturi - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxã din Cuieşd Biserica ortodoxã din Cuieşd a fost construitã în anul 1899. Stilul construcþiei este cel roman dupã modelul bisericilor ardelene din epoca respectivã. În interior, biserica nu este pictatã.

Biserica de lemn Sf. Arhangheli Þigãneştii de Criş
    Biserici - (Brusturi - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica de lemn Sf. Arhangheli Þigãneştii de Criş Biserica de lemn Sf. Arhangheli (1600 ) – Þigãneştii de Criş