Biserica ortodoxa Sfântul şi Mãritul Prooroc Ilie cel cu Nume Mare din Orvişele Orvișele

• Locaţie: Orvișele, Brusturi - comună, Bihor, portalepiscopiaoradiei

Biserica ortodoxa Sfântul şi Mãritul Prooroc Ilie cel cu Nume Mare din Orvişele

Biserica din Orvişele a fost construitã în anul 1946 şi poartã hramul Sfântul şi Mãritul Prooroc Ilie cel cu Nume Mare. Pictura a fost executatã de Maria Popa din Tulcea.

Biserica ortodoxã din Cuieşd
    Biserici - Cuieșd (Brusturi - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxã din Cuieşd Biserica ortodoxã din Cuieşd a fost construitã în anul 1899. Stilul construcþiei este cel roman dupã modelul bisericilor ardelene din epoca respectivã. În interior, biserica nu este pictatã.

Biserica de lemn Sf. Arhangheli Þigãneştii de Criş
    Biserici - (Brusturi - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica de lemn Sf. Arhangheli Þigãneştii de Criş Biserica de lemn Sf. Arhangheli (1600 ) – Þigãneştii de Criş

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Brusturi
    Biserici - (Brusturi - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Brusturi Biserica din Brusturi a fost construitã între anii 1953-1957 şi poartã hramul Adormirea Maicii Domnului. A fost pictatã în anul 1958 de cãtre prof. Coriolan Munteanu din Cluj.