Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail şi Gavril din Ponoarã Ponoară

• Locaţie: Ponoară , Bratca - comună, Bihor, portalepiscopiaoradiei

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail şi Gavril din Ponoarã

Biserica din Ponoarã are hramul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril. A fost construitã între anii 1897-1905, în formã de corabie. Interiorul este decorat cu picturã executatã în tehnica tempera.

Biserica ortodoxa Lorau
    Biserici - Lorău (Bratca - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Lorau

Biserica ortodoxa Damis
    Biserici - Damiș (Bratca - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Damis Biserica din Damiş a fost construitã în anul 1887 în stil þãrãnesc. Este slab înzestratã, nu are obiecte de valoare artisticã şi istoricã. Starea de conservare este bunã.

Biserica ortodoxa Bratca
    Biserici - Bratca (Bratca - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Bratca Locaşul actualei bisericii din Bratca a fost ridicat între anii 1896-1898. Biserica este construitã în stilul specific ardelenesc. Pictura a fost executatã de fraþii Eremia şi Eugen Profita din Bucureºti. Iconostasul, corul ş...