Biserica ortodoxa de lemn Sf Nicolae din Valani de Pomezeu

• Locaţie: Pomezeu - comună, Bihor, portalepiscopiaoradiei

Biserica ortodoxa de lemn Sf Nicolae din Vãlani de Pomezeu

Biserica de lemn, monument istoric, din satul Vãlani de Pomezeu cu hramul Sf. Nicolae a fost ridicatã în anul 1730, în stil ardelenesc. Construcţia se înscrie într-un plan dreptunghiular la navã şi trapezoidal la absida decroşatã. Tinda are un tavan drept, naosul boltã semicilindricã, iar absida este boltitã sub forma unui trunchi de con.
Pictura muralã a bisericii realizatã în ulei direct pe lemn s-a executat în douã faze, cea mai veche dateazã din a doua jumãtate a secolului XVIII, pãstrându-se fragmente în absida altarului şi naos. Vechea picturã este în bunã parte acoperitã de un strat mai nou, care dateazã din 1867, lucrarea fiind executatã de un zugrav pe nume M. Palann.
În bisericã existã o icoanã din 1796 care se aseamãnã stilistic şi cromatic cu fragmentele de picturã muralã din faza mai veche.

Biserica ortodoxa Sf Ierarh Nicolae din Spinus de Pomezeu
    Biserici - (Pomezeu - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Sf Ierarh Nicolae din Spinuş de Pomezeu Biserica din Spinuş de Pomezeu cu hramul Sf. Ierarh Nicolae a fost construitã în anul 1914. În anul 1988, a fost reziditã din temelie, iar în 1999 biserica a fost pictatã în tehnica frescã, de...

Biserica ortodoxa Sf Mucenic Gheorghe din Sitani
    Biserici - (Pomezeu - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Sf Mucenic Gheorghe din Sitani Biserica din Sitani cu hramul Sf. Mucenic Gheorghe a fost construitã în anul 1942.

Biserica ortodoxa de lemn Sitani

Biserica ortodoxa de lemn Sitani Biserica de lemn (1738 ) – Sitani

Comentarii

Lasă un comentariu (mesajele ofensatoare şi cele spam vor fi şterse)