Biserica ortodoxa din Galaseni

• Locaţie: Măgești - comună, Bihor, portalepiscopiaoradiei

Biserica ortodoxa din Galaseni

În anul 1920 s-a pus piatra de temelie a unei bisericuţe din lemn. Construcţia ei s-a terminat în anul 1926. Noua bisericã din Gãlãşeni a fost începutã în anul 1970 şi a fost terminatã în anul 1976. În interior gãsim picturi aplicate pe pânzã. Iconostasul a fost pictat de pictorul Motoc Constantin.

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Dobricionesti
    Biserici - (Măgești - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului din Dobricioneşti Biserica din Dobricioneşti poartã hramul Adormirea Maicii Domnului şi a fost construitã între anii 1905 – 1906. Stilul construcţiei este roman şi are formã de navã. Iconostasul este pictat...

Biserica ortodoxa Sf Arh Mihail si Gavril din Cacuciu Nou
    Biserici - (Măgești - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Sf Arh Mihail şi Gavril din Cacuciu Nou Biserica din Cacuciu Nou are hramul Sf. Arh. Mihail şi Gavril şi este construitã din anul 1926, în stil ardelenesc. În interior este zugrãvitã şi podimentatã cu scândurã.

Biserica ortodoxa de lemn Sf Nicolae din Butan
    Biserici - (Măgești - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa de lemn Sf Nicolae din Butan Biserica de lemn din Butan are hramul Sf. Nicolae şi dateazã din anul 1789. Este ziditã în formã de navã cu turn clopotniţã şi pictatã în interior. Biserica este declaratã monument istoric.

Comentarii

Lasă un comentariu (mesajele ofensatoare şi cele spam vor fi şterse)