Biserica ortodoxa Pogorârea Sf Duh din Lazuri de Beiuş

• Locaţie: Lazuri de Beiuș - comună, Bihor, portalepiscopiaoradiei

Biserica ortodoxa Pogorârea Sf Duh din Lazuri de Beiuş

Biserica din Lazuri de Beiuş are hramul Pogorârea Sf. Duh. A fost construitã aproximativ în anul 1696, în stil ardelenesc. Iconostasul este pictat în stil bizantin. Ca obiecte de valoare artisticã documentarã gãsim: un chivot, şapte icoane pictate în ulei pe scândurã, zece icoane pictate pe sticlã şi cãrţi vechi.
Biserica este declaratã monument istoric.

Biserica ortodoxa de lemn Pogorârea Sf Duh din Lazuri de Beiuş
    Biserici - (Lazuri de Beiuș - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa de lemn Pogorârea Sf Duh din Lazuri de Beiuş Biserica de lemn din Lazuri de Beiuş cu hramul Pogorârea Sf. Duh a fosr construitã în anul 1752.

Biserica ortodoxa Înãlţarea Domnului din Hinchiriş
    Biserici - (Lazuri de Beiuș - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Înãlţarea Domnului din Hinchiriş Biserica din Hinchiriş are hramul Înãlţarea Domnului şi a fost construitã în anul 1614 din lemn de stejar, în stil ardelenesc, sub formã de corabie. Biserica este declaratã monument istoric.

Biserica ortodoxa de lemn Înãlţarea Maicii Domnului Hinchiriş
    Biserici - (Lazuri de Beiuș - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa de lemn Înãlţarea Maicii Domnului Hinchiriş Biserica de lemn Înãlţarea Maicii Domnului ( 1750 ) – Hinchiriş