Biserica ortodoxa de lemn Adormirea Maicii Domnului din Surduc

• Locaţie: Copăcel - comună, Bihor, portalepiscopiaoradiei

Biserica ortodoxa de lemn Adormirea Maicii Domnului din Surduc

Biserica de lemn, monument istoric, din satul Surduc cu hramul Adormirea Maicii Domnului, a fost ridicatã în secolul XVIII. În primul deceniu al secolului XIX s-a început împodobirea lãcaşului cu picturã muralã. Pe bolta naosului apar în medalioane (Dumnezeu – Tatãl, Iisus Hristos şi Maica Domnului), în ax, iar de o parte şi de alta scene din Ciclul Hristologic. Pe peretele de vest al naosului apar scene din Genezã.

Biserica ortodoxa noua Surduc

Biserica ortodoxa noua Surduc

Biserica ortodoxa Nasterea Sf Ioan Botezatorul din Sarand
    Biserici - (Copăcel - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Naşterea Sf Ioan Botezãtorul din Sãrand Biserica din Sãrand poartã hramul Naşterea Sf. Ioan Botezãtorul şi a fost construitã între anii 1904-1906 în stil gotic, în formã de navã. Bolta este decoratã cu o picturã realizatã în stil bi...

Biserica ortodoxa Sf Mare Mucenic Gheorghe din Poiana Tasad
    Biserici - (Copăcel - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Sf Mare Mucenic Gheorghe din Poiana Tãşad Biserica din Poiana-Tãşad cu hramul Sf. Mare Mucenic Gheorghe, a fost construitã între anii 1982-1987 (1980-1983). Pictura a fost executatã în anul 1985 de cãtre Ioan şi Doina Székesi.