Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Sanlazar

• Locaţie: Chișlaz - comună, Bihor, portalepiscopiaoradiei

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Sanlazar

Biserica din Sânlazãr cu hramul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril, a fost construitã din cãrãmidã, între anii 1902-1910, în formã de navã cu turn clopotniţã la intrare. Interiorul este decorat cu picturã în tehnica tempera iar iconostasul din lemn, cu icoane pictate, a fost realizat la Viena în anul 1900.
Înainte, în vechea vatrã a satului a existat o altã bisericã veche, din pãmânt bãtut. Biserica actualã a fost ridicatã pe locul fostului cimitir.

Biserica ortodoxa din Haucesti

Biserica ortodoxa din Haucesti

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Chislaz
    Biserici - (Chișlaz - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Chislaz Biserica din Chişlaz cu hramul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril, a fost construitã între anii 1907-1910, în formã de navã cu turn clopotniţã.

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Chiraleu
    Biserici - (Chișlaz - comună) - Octombrie 23, 2019

Biserica ortodoxa Sf Arhangheli Mihail si Gavril din Chiraleu Biserica din Chiraleu cu hramul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril, a fost edificatã între anii 1890-1898. Deşi turnul este în stil gotic, restul edificiului prezintã caracteristici specifice...